Головний лікар КНП «Доманівська багатопрофільна лікарня» Доманівської селищної ради Лілія Гузенко інформує про хід медичної реформи
Так як на сьогодні в Україні розпочато черговий етап медичної реформи, хочемо поінформувати вас про основні напрямки та перспективи роботи нашого медичного закладу – Комунального некомерційного підприємства «Доманівська багатопрофільна лікарня» Доманівської селищної ради в нових умовах.
Уряд України ухвалив зміни до деяких законодавчих актів, зокрема до «Основ законодавства про охорону здоров’я України».
Цими змінами передбачено поділ госпітальних округів на три види закладів:
- загальний заклад охорони здоров’я;
- кластерний заклад охорони здоров’я;
- надкластерний заклад охорони здоров’я.
Загальні, кластерні та надкластерні ЗОЗ відрізняються за обсягом і складністю медичної та реабілітаційної допомоги, яку забезпечують, а також кількістю населення, яке обслуговують.
Загальний заклад охорони здоров’я — багатопрофільний лікарняний заклад, що забезпечує базові напрями стаціонарної медичної допомоги відповідно до переліку, визначеного КМУ, стабілізацію стану пацієнта та його маршрутизацію до кластерних та надкластерних закладів охорони.
Кластерний заклад охорони здоров’я — багатопрофільний лікарняний заклад, спроможний забезпечити на території госпітального кластера потребу населення в медичному обслуговуванні у найбільш поширених захворюваннях і станах за напрямами медичного обслуговування в стаціонарних умовах відповідно до переліку, визначеного КМУ (кластер дорівнюватиме території кожного укріпленого району).
Надкластерний заклад охорони здоров’я — багатопрофільний лікарняний заклад, в якого наявні ресурси та технології, орієнтовані на забезпечення медичного обслуговування у найбільш складних та/або рідкісних випадках захворювань населення всього госпітального округу за напрямами медичного обслуговування в стаціонарних умовах відповідно до переліку, визначеного КМУ.
Таким чином, до складу Миколаївського госпітального округу увійдуть :
- Центр екстреної медичної допомоги;
- Мережа центрів первинної медичної допомоги;
- 2 надкластерних заклади охорони здоров’я;
- Миколаївська обласна дитяча клінічна лікарня
- Миколаївська обласна клінічна лікарня
- 6 обласних закладів:
- Обласна офтальмологічна лікарня
- Обласний центр онкології
- Обласний центр лікування інфекційних хвороб
- Обласний центр психічного здоров’я
- Регіональний фтизіопульмонологічний центр
- Обласний госпіталь ветеранів війни
- 4 кластерні лікарні
- Миколаївська;
- Первомайська;
- Вознесенська;
- Баштанська).
- 10 загальних закладів охорони здоров’я
За нормами загальний заклад охорони здоров’я має обслуговувати не менше 40 тис. людей.
Ті лікарні, які не відповідатимуть вимогам «Загальних закладів охорони здоров’я» будуть реформовані в «Лікарні громад» (тобто, будуть утримуватися коштом тих громад, на території яких знаходяться) або «Заклади спеціалізованого амбулаторного лікування» (тобто, медичні заклади лише денного перебування пацієнтів, без наявності стаціонарних цілодобових відділень).
Це є гіршим варіантом, тому перед нами стоїть задача перепрофілювання нашої лікарні в «Загальний заклад охорони здоров’я», цим самим зберегти наявність цілодобових стаціонарів та весь наявний спектр надання медичних послуг.
Реформа діє, майже по всій країні вже наступного року буде функціонувати змінена мережа. В Миколаївській області, у зв’язку з активними бойовими діями, Кабінет Міністрів України відтермінував реорганізацію на рік. Отже, за рік ми маємо підтвердити, що дійсно зможемо надавати якісні медичні послуги в комфортних умовах.
Для цього колективом лікарні, на чолі з головним лікарем, проведено значний обсяг робіт:
1.За останні 3 роки нами придбано та укомплектовано сучасним медичним обладнанням діагностичний підрозділ лікарні:
- в клініко – діагностичну лабораторію лікарні придбано лабораторного обладнання на загальну суму 0,7 млн. грн, (зокрема біохімічний аналізатор, гематологічний аналізатор, 2 аналізатори сечі). Це дало змогу збільшити спектр лабораторних досліджень та покращити діагностику захворювань.
- в кабінет УЗД придбано сучасний апарат ультразвукової діагностики з чотирма датчиками вартістю 1,7 млн. грн. та сучасний відеогастроскоп вартістю 0,8 млн. грн., що дозволило збільшити спектр обстежень та укладати договір з НСЗУ за пакетом «Езофагодуоденоскопія».
2. Проведено капітальний ремонт з реконструкцією рентгенодіагностичного підрозділу поліклініки. В сучасному, комфортному приміщенні встановлено новий цифровий рентген апарат вартістю 2,9 млн. грн. Також в цьому підрозділі працює сучасний цифровий флюорограф.
3. Приймально – діагностичне відділення нашої лікарні обладнано двома боксованими палатами для надання допомоги пацієнтам з інфекційними захворюваннями.
4. Всі стаціонарні відділення закладу підключені до кисневої мережі. Введено в експлуатацію отриману від держави нову кисневу станцію, яка дає змогу безперебійно забезпечувати киснем стаціонарних хворих і це, в свою чергу, дозволяє укласти договір за пакетом «Стаціонарна медична допомога пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID -19” з НСЗУ і отримувати до бюджету закладу додаткове фінансування.
5. Систематично проводиться робота по залученню молодих спеціалістів. В 2022 році КНП «Доманівська БЛ» ДСР прийняла на роботу 4 лікарів: лікаря-хірурга та лікаря – інфекціоніста (молодих спеціалістів після закінчення інтернатури), лікаря акушер-гінеколога та лікаря – анестезіолога. На даним час закінчили інтернатуру 3 лікарі – інтерни (2 лікарі - терапевта та 1 лікар - анестезіолог), з якими була укладена 3-стороння угода щодо відпрацювання після інтернатури 3- х років в нашому медичному закладі. Вказані лікарі - молоді спеціалісти приступлять до роботи в серпні 2023 року.
Завдяки постійній підтримці керівництва нашої громади, проведено значний обсяг робіт із забезпечення безперебійної роботи закладу у випадку відключення від системи електропостачання та газопостачання. В 2022 році завдяки співпраці Доманівської селищної ради з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) Gmbh в рамках проєкту «Програма ЄС Міцні регіони - Спеціальна програма підтримки України» отримали, встановили та ввели в експлуатацію автономну модульну пелетну котельню, вартістю 2,8 млн грн. Розпочато роботи із встановлення 2 твердопаливних котлів та будівництво топкової корпусу гінекологічно – хірургічного відділення з розміщенням приймально – діагностичного відділення. Котли безкоштовно надали партнери Доманівської громади Громадська Спілка «Бізнес Мережа сільських жінок» в рамках проєкту CASE.
За програмою ЄС Міцні регіони - Спеціальна програма підтримки України» КНП «Доманівська багатопрофільна лікарня» отримала дизельний генератор, потужністю 30 кВт з АВР, станцію очистки води. Хірургічне відділення - сучасний багатофункціональний хірургічний стіл, очікуємо сучасне гінекологічне обладнання.
В рамках проєкту, за кошти німецьких партнерів, планується капітальний ремонт поліклінічного відділення зі створенням Кол центру (сучасної реєстратури), облаштування санвузлів із забезпеченням безбар’єрності доступу для маломобільних груп пацієнтів та ремонту даху. Вже виготовлено проєктно – кошторисну документацію, проведено її експертизу і на сьогодні ще тривають тендерні процедури з вибору фірми – підрядника.
КНП «Доманівська БЛ» ДСР має потужний потенціал, постійно розвивається і модернізується, впроваджує новітні методи діагностики, забезпечує комфортні умови лікування пацієнтів у закладі.
Завдяки систематичному покращенню матеріально – технічної бази, підсиленню кадрового потенціалу, наш заклад включений до проєкту переліку «Загальних закладів охорони здоров’я» Миколаївського госпітального округу, який має бути остаточно затверджений до 01 жовтня 2023 року.
Сподіваємося, шо спільними зусиллями ми зможемо зберегти нашу лікарню в повному складі і забезпечувати населення безперебійною кваліфікованою медичною допомогою.