Як врятуватися від спеки та зберегти здоров'я

Дата: 07.07.2022 10:01

Для людини оптимальними показниками температури повітря в теплий сезон є 20–25°С, температура вище 25°С вважається несприятливою, оскільки здатна порушувати теплову рівновагу організму.

Особливу небезпеку висока температура повітря становить для дітей, людей похилого віку та тих, хто має серцево-судинні захворювання.

Сонячний та тепловий удар, перегрів, зневоднення – все це дуже небезпечні стани, які важливо розпізнати своєчасно, а краще – не допускати.

Тривале перебування в умовах високих температур підвищує температуру тіла, збільшує частоту серцевих скорочень, підвищує/знижує артеріальний тиск, порушує обмінні процеси (особливо водно-сольовий) та функціональний стан шлунково-кишкового тракту, знижує розумову і фізичну працездатність. При високій температурі повітря меншою стає імунобіологічна реактивність організму, що призводить до зниження опірності до інфекцій. Перегрівання організму та посилене потовиділення приводить до згущування крові, збільшення її в'язкості, погіршення кровообігу і кисневого голодування.

Рекомендації для збереження здоров’я в період спеки:

• намагайтесь не перебувати тривалий час під прямими сонячними променями з 11:00 до 17:00 години та слідкуйте, щоб це не робили ваші діти;
  • обирайте легкий, вільний, світлий одяг з натуральних тканин та носіть капелюшки і сонцезахисні окуляри;
  • дотримуйтесь правил питного режиму, пийте регулярно і маленькими порціями, не чекайте на відчуття спраги;
  • не вживайте алкоголь, напої з кофеїном і великою кількістю цукру;
  • змініть режим харчування – зменшіть кількість їжі, особливо білкової та жирної, а також відмовтеся від соусів, гострих приправ, солі, цукру;
  • в спекотну погоду обмежте  паління, оскільки  нікотин звужує судини і підвищує тиск;
  • намагайтеся звести до мінімуму перебування в громадському транспорті, спека й задуха в замкненому просторі можуть спровокувати запаморочення й непритомність;
  • намагайтеся знизити звичайну фізичну активність та відмовитися від занять спортом, оскільки останні збільшують теплообмін до 5 разів;
  • пам'ятайте, що навіть декілька годин, проведених в охолодженому приміщенні, можуть допомогти тілу адаптуватися до спеки на вулиці;
  • користуйтеся сонцезахисними засобами з позначкою "широкий спектр" або "захист UVA/UVB" з SPF30 і більше на етикетці, наносьте сонцезахисні креми за 30 хвилин перед виходом на вулицю та поновлюйте відповідно до інструкції;
  • частіше обполіскуйте руки й обличчя, а також приймайте душ за потреби.

Варто пам'ятати, що залишати дітей або тварин у припаркованому на сонці авто небезпечно! Машина швидко  нагрівається, тому ризик  отримати несприятливі  наслідки  від спеки значно  збільшується.

Піклуйтесь і про домашніх улюбленців, не забувайте, що тваринам потрібно багато свіжої води, забезпечте їм доступ до неї!