Формула розподілу освітньої субвенції. Що чекати громадам?

Дата: 21.06.2021 14:23

Фото без описуПро оновлену формулу розподілу освітньої субвенції розповів під час вебінару DECIDE Владислав Дементьєв, державний експерт експертної групи з питань бюджетування директорату європейської інтеграції, бюджетування та узгодження політик Міністерства освіти і науки України.

За висновками експертів мережа українських ЗЗСО є надмірною, неефективною, не забезпечує рівного доступу до якісної освіти. Шкільна мережа має формуватися на основі потреб учнів, а не працівників.

Щорічна освітня субвенція розраховується за формулою, затвердженою постановою КМУ від 27.12.2017 року № 1088. Уряд відкрито говорить, що формула спрямована на підвищення якості освіти через стимулювання засновників до оптимізації неефективної мережі закладів освіти.

Фінансування здійснюється лише на оптимальну кількість педагогічних працівників, фактична кількість класів, вчителів, учнів  ніяк не випливають на розмір субвенції.

Отже, з 1 січня 2022 року для отримання освітньої субвенції наповнюваність класів має становити не менше :

• 1-4 класи –20 учнів;
  • 5-9 класи – 25 учнів;
  • 10-11 класи – 10 учнів.

У разі не дотримання даної вимоги, місцеві ради мають покривати дефіцит коштів освітньої субвенції за рахунок власних доходів шляхом :

• прийняття рішення про пониження ступеня шкіл І-ІІІ ступеня (ліцеїв) до І-ІІ ступеня (гімназії),  І-ІІ ступеня (гімназій)  до І ступеня (початкові школи) та забезпечити підвезення учнів, що проживають на відстані більше ніж
    2 км від закладу;
  • прийняття рішення про створення філії на базі закладів І ступеня, де наповнюваність в 1-4 класах початкової школи менше 20 учнів та утворювати класи-комплекти. Філія забезпечує здобуття початкової освіти, а також за рішенням засновника – базової середньої освіти.

Органи  управління освітою громади мають :

1. Перевірити штатні нормативи шкіл на предмет дотримання Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти, затверджених наказом МОН від 06.12.2010 N 1205. У разі виявлення надлишкових ставок – вивести їх зі штату.
    2. Об’єднати 0,25/0,5/0,75 вчительські ставки в одну повну ставку вчителя.
    3. Укрупнювати класи – об’єднувати паралельні класи в один з великою наповнюваністю.

Переглянути розмір надбавок, доплат, інших необов’язкових виплат педагогічним працівникам.