Розвиток системи пробації та збільшення альтернатив позбавленню волі
Пробація — це система заходів кримінально-правового реагування, які альтернативні покаранню у вигляді позбавлення або обмеження волі. У світі вона існує вже більше ніж 200 років, але для України це відносно нова система.
Впродовж останніх років наша країна впевнено крокує шляхом глибоких і структурних реформ. Трансформації, що відбуваються сьогодні в усіх ключових напрямах життя держави, є фундаментом для якісних змін на краще, основою для підвищення добробуту та рівня життя громадян України.
Необхідно зазначити, що, пробація — це не покарання, яке застосовується замість позбавлення волі, а система. Вона передбачає в тому числі і покарання, альтернативне позбавленню волі. Головною метою є безпека суспільства. Пробація не означає можливість правопорушнику уникнути покарання. Це просто більш перспективна і логічна схема виконання цього покарання, поєднана з допомогою, підтримкою, мотивацією до змін без вилучення людини із суспільства.
Мін’юст України у співпраці з канадськими та європейськими партнерами розробили проєкти Законів «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо розвитку системи пробації, збільшення альтернатив позбавленню волі та створення умов для зниження рецидивної злочинності» та «Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України щодо розвитку системи пробації, збільшення альтернатив позбавленню волі та створення умов для зниження рецидивної злочинності». Положення цих законопроєктів направлені на індивідуалізацію системи покарань та розширення переліку видів покарань, альтернативних позбавленню волі, що сприятиме зменшенню кількості осіб у місцях позбавлення волі, забезпечить виправлення правопорушників без ізоляції від суспільства. Також, законопроєктом пропонується запровадити новий вид покарання – пробаційний нагляд, тобто коли людина замість того, щоб потрапити у в’язницю, потрапляє під контроль органу пробації та несе певні обов’язки – наприклад, влаштуватися на роботу, пройти курс лікування, пройти навчання. Іноді за пересуванням особи буде слідкувати електронний моніторинг.
Передбачається, що пробація застосовуватиметься і як основне, і як додаткове покарання. В першу чергу, вона розрахована на ті випадки, де наразі суд в якості покарання призначає обмеження волі або арешт. Ця категорія – нетяжкі злочини. «Пробацією ми не замінюватимемо позбавлення волі. В якості ж додаткового покарання пробація може бути застосована, якщо суд призначив людині інший вид покарання, наприклад, виправні роботи чи штраф».
Дуже важливо, що в результаті проведеної роботи персоналу органів пробації до суспільства повертається повноцінна людина, яка працює, сплачує податки, не порушує законодавство, створює сім’ю. Крім того, ця система більш економна у порівнянні з витратами на забезпечення тюремного ув’язнення.