Об’єднана територіальна громада
Доманівської селищної ради

Історична довідка

Об’єднана територіальна громада Доманівської селищної ради була утворена у вересні 2016 року внаслідок об’єднання Петропавліської сільської ради, Царедарівської сільської ради та Доманівської селищної ради з адміністративним центром у селищі Доманівка.

До складу об’єднаної територіальної громади входять 10 населених пунктів: Доманівка, Забари, Зброшкове, Казаринське, Копані, Олександродар, Петропавлівка, Сила, Царедарівка, Чорталка  населення яких складає 8331жителя, де проживають переважно українці також росіяни, євреї, молдавани та ін.

Доманівській селищній раді підпорядковані комунальне підприємство «Доманівське», робота якого спрямована на надання послуг з водопостачання, водовідведення, реформування її мереж та комунальне підприємство «Ринок» смт.Доманівка, яке сприяє розвитку малого бізнесу, задоволенню потреб споживачів. Торгівельне обслуговування населення та надання побутових послуг на території ради здійснює 117 об»єктів, із них 99магазинів, 5 закладів громадського харчування, 10 аптечних кіосків та аптек, які безпосередньо беруть участь в соціально-економічному розвитку селищної ради.

На території громади функціонують Доманівський районний навчально-виховний комплекс «Доманівська ЗОШ  І-ІІІст. №1 – «Центр дитячої та юнацької творчості», Доманівська ЗОШ І-ІІІст.№2, Петропавлівська ЗОШ І-ІІ ст. та  Царедарівський навчально-виховний комплексу «Загальносвітня школа І-ІІст.-дошкільний навчальний заклад», Доманівський ДНЗ №2 «Сонечко», №3 «Дзвіночок» та Петропавлівський ДНЗ, Доманівська музична школа. На належному рівні організована робота Доманівської спортивно-юнацької школи №1.

Культурно-освітню роботу серед населення проводять працівники районного будинку культури, Зброшківського, Олександродарського та Царедарівського сільських клубів. Радують своїм співом та музикою фольклорний колектив «Джерело», ансамбль «Журавка», народний духовий оркестр «Фестиваль». До послуг населення дві бібліотеки для дорослих та дітей в смт Доманівка та сільські бібліотеки-філії с.Петропавлівка та с.Царедарівка.

На території Доманівської селищної ради проводяться заходи по відзначенню державних свят, пам’ятних та знаменних дат, а також подій громади. Гарним місцем відпочинку для дорослих і малих є дитячі майданики. Окрасою населених пунктів Доманівської селищної ради є пам»ятники та пам»ятні знаки.

Діють громадські організації «Комфорт» при Доманівській ЗОШ І-ІІІст. №2 та «Сонечко» при Доманівському ДНЗ №2 , «Чиста вода» та «Фонд розвитку громади селища Доманівка».

Функціонує об’єднання співвласників багатоквартирних будинків «Оксамит», «Берегиня» які  забезпечують спільне володіння, користування, управління та утримання своєї власності у доброму стані.

ДОМАНІ́ВКА – селище міського типу Миколаївської області, є адміністративним центром об’єднаної територіальної громади Доманівської селищної ради Миколаївської області.

Селище Доманівка розташоване в центральній частині Доманівського району та в північній частині Миколаївської області  за 135км. від обласного центру.

Виникла Доманівка на початку 19 ст. на місці невеликого хутора молдованина Худобашева. Назва селища походить від прізвища поміщиків Доманецьких, які наприкінці 18 ст. від уряду Російської імперії одержали тут землі та  переселили своїх кріпаків із Польщі. Згодом поруч поселились втікачі з російських губерній, селяни з Полтавщини, з’явились єврейські переселенці. Поселення і численні хутори розростались і в 1802 р. їх територіально об’єднали у село, яке  входило до Головлівської волості Ананьївського повіту Херсонської губернії. Село отримало назву Доманівка .

Населення займалося землеробством, скотарством, чумацтвом, розвивалися теслярство, ковальське та кравецьке ремесла. Доманівка була центром столярно - теслярського ремесла. Мистецтво столярів та теслярів досягло справжньої віртуозності, вони прикрашали вироби розетками, хрестами, квітами та іншими візерунками. Особливо гарно на Доманівщині прикрашались скрині, прикрашали візерунками вози і брички. Сільські ремісники не тільки обслуговували односельців, а й частково виконували роботу на продаж.Щотижня відбувалися базари, на яких торгували хлібом, худобою, птицею, городиною, ремісницькими виробами.

Внаслідок реформи 1861 року за поміщиком Доманецьким залишилося 2250 десятин землі. На початку 20 ст., внаслідок столипінської аграрарної реформи 48 заможних господарств Доманівки виділилися в хутори, навколо яких згодом виникли села Баришівка (знято з обліку), Забари, Казаринське, Майорське (нині у складі Доманівки.), Зброшкове, Чорталка.

До 1926 року територія Доманівського району  відносилась до Первомайського окружкому Кантакузівського району. А з 03 лютого 1926 року постановою президії ВУЦВК і РНК УРСР перенесено центр в с.Доманівку з перейменуванням в Доманівський район. З  1957 року  Доманівка стає селищем міського типу.

Село Олександродар засноване на початку ХІХ століття збіглими селянами з Київської та Чернігівської губернії де поселився пан Ланевський. До 1936 року село мало історичну назву Малахове на честь архітектора Малахова, який спланував забудови в селі на замовлення пана Ланевського. Село Олександродар було центром сільської ради з населенням 1436 чоловік. Сільській раді були підпорядковані населені пункти- Веселий Роздол, Олександродар, Сила, Фрунзе, Красне. В селі містилась центральна садиба колгоспу імені газети «Правда». З 01січня 1978 року Олександродарську сільську раду було перейменовано на Фрунзенську сільську раду з центром в с.Фрунзе, в 2016 році перейменовано на Петропавлівську сільську раду та центр с.Петропавлівка.

Село Петропавлівка, бувша назва Фрунзе, засноване в 1928 році в зв’язку з організацією радгоспу ім.Фрунзе. З 01 січня 1078 року село Фрунзе стало центром Фрунзенської сільської ради. на володіннях німецького пана Фааца. Його маєток було добудовано в 1902 році. Про будівництво панського маєтку Фааца згадується, що для будівництва готували суміш, в яку добавляли яйця. Говорили, що це для міцності. Сам пан не жив в маєтку, але приїздив з Петербурга відпочивати та запрошував з навколишніх околиць інших панів: пана Юрія (с.Юрашово пізніше назване Веселий Роздол), графа з (с.Графти – сьогодні с.Сила), архітектора Малахова (с.Малахово - сьогодні с.Олександродар), пана Красного (с.Красне), пана Адама (с.Адамівка). Будівлі 115 років, а вона як нова. Біля будівлі є парк, дерева та кущі які були завезені з Китаю та Японії. На даний час будівля знаходиться в користуванні релігійної громади Християнської Православної Церкви.